A könyv Szabó Ákos festőművész életművét bemutató kiállítás alkalmából jelent meg. Szent István Király Múzeum, Csók István Képtár, Székesfehérvár, 2021. november 6 - 2022. január 31.
Előszó
Szabó Ákos festő- és grafikusművész nagy jelentőségű „hazatérése”: életmű-kiállításának megrendezése és a munkásságát bemutató album megjelenése kiemelkedő eseménye az európai és magyar kortárs képzőművészetnek. Olyan összegzése egy nemzetközileg elismert művészi életútnak, melyet sokan sokféleképpen értékelnek. Eleinte az akkor formálódó szürnaturalizmushoz, mágikus realizmushoz sorolták, majd a radikális realizmus, hiperrealizmus törekvéseihez kapcsolták művészetét. Szabó Ákos alkotói pályájára azonban – vissza-visszatérő motívumokkal – mindvégig konzekvens építkezés, egységes, egyívű folyamat volt jellemző.
Kurátorként Szabó Ákos művészetének kulcsát összességében a rendkívüli alázatban, a belső harmóniában és a hangsúlyosan természetfeletti, azaz isteni eredeztetésben találtam meg, melyet számomra a szakrálisrealizmus fogalma ír le leginkább.
Alkotói folyamatára a rendkívüli felkészültség, virtuóz tudás jellemző, a reneszánsz kort idéző szakmai eszköztár ugyanakkor nem öncélú. Tudásával az égi világ mind tökéletesebb földi leképezésére törekszik, az Isten teremtette harmónia és szépség szolgálatába szegődik művészetével.
E kötet és a tárlat olyan kulturális sikertörténetet közvetít Magyarországon és Európában, mely tradicionális művészi eszközökkel és értékekkel született, újszerű, modern felfogást hordoz és keresztény szellemiséget, értéket ad át, hirdetve a szakrálisrealizmus jelenkori térnyerését a kortárs művészetben. Szabó Ákos művészete úgy sajátosan a miénk, hogy nemzetközileg sikeres és beágyazott, csak be- és fel kell mutatnunk azt, mint eredendően a magyar képzőművészet részét.
Tóth Norbert
a kiállítás kurátora